Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi.
Hazard może uzależniać. Fortuna, Lvbet, Forbet, Totolotek i Milenium to legalni bukmacherzy. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi.

Analizy bukmacherskie

analizy-bukmacherskie-1


Analiza bukmacherska – liczby w służbie gracza

Analiza bukmacherska to pierwsza rzecz, którą każdy gracz musi wykonać zanim weźmie się na poważnie za grę u bukmacherów. Oczywiście można wszystko traktować na „nos” i na pewno raz czy drugi się uda. Jednak prawdziwy sukces może przynieść tylko dobrze przeprowadzona analiza bukmacherska.

pzbuk

Z pomocą przychodzi Internet. Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem i powszechnością Internetu dostaliśmy dostęp też do wielu innych narzędzi, które do tej pory gromadzone były na tylko na wewnętrznych komputerach i w zamkniętych sieciach. Teraz dostęp do szczegółowych danych potrzebnych do przeprowadzenia analizy bukmacherskiej mamy na wyciągnięcie ręki. Każda firma bukmacherska udostępnia na swojej strony masę liczb, które przy odpowiedniej obróbce i przeprowadzeniu analizy bukmacherskiej zwiększają nasze szansę na zwycięstwo i zarobienie pieniędzy. Analizę bukmacherską możemy też przeprowadzić na podstawie informacji zawartych też na portalach niezwiązanych z bukmacherką. Istnieją też jeszcze bardziej rozbudowane serwisy jak np. Instat, które swoje usługi proponuje jednak głównie trenerom, menedżerom czy wyspecjalizowanej grupie dziennikarzy.

Trzeba jednak pamiętać, że statystyka zawsze będzie do pewnego stopnia zabawą. W sporcie tak bardzo nieprzewidywalnym jak futbol jeden niepoodziewany błąd kładzie na łopatki wszelkie analizy bukmacherskie. W siatkówce, koszykówce czy piłce ręcznej z reguły zawodnicy mają czas na odrobienie jednego czy dwóch błędów. W piłce nożnej, czas może i jest, ale przy bardzo wyrównanych przeciwnikach bardzo trudno odwrócić szalę z powrotem na własną stronę.

Analiza bukmacherska – książka prawdę powie?

Ciekawą perspektywę poruszyło dwóch autorów: Simon Kuper i Stefan Szymański, którzy w swojej książce „Futbonomia”, próbowali zbadać związek futbolu, ekonomii, statystyk i psychologii. To wydawało się karkołomne zadanie przyniosło wiele ciekawych wniosków. Wydaje się, że autorzy musieli się inspirować m.in. sytuacjami opisanymi w filmie Moneyball, który rozkłada na czynniki pierwsze zasady panujące w amerykańskim baseballu.

futbonomia_1

Każdy gracz analizę bukmacherską zaczyna od sprawdzenia formy poszczególnych zespołów. Pięć ostatnich spotkań i mamy wyobrażenie sytuacji w danym zespole. Liczba strzelonych goli, straconych bramek, strzałów czy zyskująca popularność statystyka „goli oczekiwanych”. Do tego ilość kartek, posiadanie piłki czy nawet liczba rzutów rożnych. Wydaje się oczywiste, że tak wygląda każda mniej lub bardziej solidna analiza bukmacherska.

A co jeśli zdaniem Kupera i Szymańskiego to ma mniejszą wagę? Dlaczego ich zdaniem  skauci najczęściej wybierają blondynów? Czy naprawdę według nich kolor włosów ma wpływ na to jaką wartość może mieć zawodnik jeśli nie teraz to w przyszłości? Nasza analiza bukmacherska straciła właśnie sens? To idźmy dalej.

Według autorów „Futbonomii” istnieją twarde dane, które dają nam pewność, że stolica światowej piłki nie będzie na stałe w Madrycie czy innym hiszpańskim mieście. Przecież to kluby z La Liga zdominowały najważniejsze rozgrywki piłkarskie. Kuper i Szymański dowodzą, że już niedługo na piłkarskiej mapie będą liczyły się najbardziej kluby z Londynu, Paryża i co może dziwić najbardziej Moskwy.

Oczywiście swoje wywody Kuper i Szymański argumentują głównie matematyką (ale uspokajam opisaną w bardzo przystępnej formie). Efekt „nowej miotły”, czyli zmiana trenera głównie po to, żeby zawodnicy grali lepiej pod wodzą nowego szkoleniowca i nowych bodźców? Autorzy rozprawiają się z nią brutalnie. W perspektywie dziesięciu pierwszych spotkań nowi trenerze średnio zdobywają mniej punktów niż ci zwolnieni w swoich ostatnich dziesięciu meczach.

totolotek

Wiele statystyk, modeli matematycznych, mają walor nie tylko ciekawostek dla futbolowych szaleńców. Są tam niezbite dowody na to jak często piłkę nożną traktujemy powierzchownie i bez większego rozeznania. Czytając „Futbonomię” niejednokrotnie ma się wrażenie, że opisuje ona inny sport niż do tej pory myślało się, że się ogląda i na pewno nie jedne wskazanie w książce może zmienić nasze postrzeganie i uzupełnić naszą analizę bukmacherską o nowe ważne szczegóły.

„Futbonomia” niewątpliwie jest pozycją dla tych, którzy chcą wyjść poza schematy dostępne dla wszystkich. Autorzy obalają wiele mitów i sprawiają, że matematyka, statystyka, psychologia zaczyna być nie tylko ciekawym dodatkiem, a podstawą zarządzania klubami, nie mówiąc już o analizie bukmacherskiej. Przykłady? Na modelach matematycznych już nie tylko odbywa się proces tworzenia klubów zaprezentowany we wspomnianym „Moneyball”. Swój algorytm, który wyliczy sukces stosują m.in. w duńskim Midtjylland. Swoje systemy opracowują też poszczególni trenerzy, korzystając z podpowiedzi inżynierów czy matematyków. Czy czeka na zatem wysyp blondynów we współczesnej piłce zdobywających Ligę Mistrzów w barwach moskiewskich klubów? Zobaczymy. W końcu to tylko sport…

Na koniec należy przypomnieć iż w naszym kraju dozwolona jest gra tylko w zakładach bukmacherskich, które posiadają stosowne zezwolenie wydawane przez polskie Ministerstwo Finansów. Gra w firmach nie posiadających zezwolenia może się wiązać z przykrymi konsekwencjami prawno-skarbowymi. Każdy gracz powinien także pamiętać iż gra w zakładach bukmacherskich wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości środków finansowych zaangażowanych z grę. Uczestnicy zakładów wzajemnych powinni pamiętać iż gra w zakładach bukmacherskich powinna być tylko i wyłącznie rozrywką, naszym zdaniem gra u bukmachera nigdy nie powinna być traktowana jako alternatywa dla pracy. Wszyscy gracze, którzy chcieliby traktować grę u bukmachera jako zajęcie zarobkowo, powinni po prostu rozważyć pracę w firmie bukmacherskiej. Listę licencjonowanych podmiotów bukmacherskich w Polsce każdy zainteresowany znajdzie na stronie polskiego ministerstwa. Dodatkowo polskie władze uruchomiły specjalny rejestr stron hazardowych, które działają niezgodnie z polskimi regulacjami hazardowymi. Polscy urzędnicy regularnie dodają wpisy zawierające nazwy firm działających bez stosownego zezwolenia rejestr działa pod adresem hazard.mf.gov.pl i jest ogólnodostępny dla każdego zainteresowanego Internauty.

Analizy bukmacherskie
4.8 (95%) 4 votes

Udostępnij

Podobne wpisy

Legalni bukmacherzy online na spotkanie Włochy vs ... W „polskiej” grupie Ligi Narodów Włosi podejmą na własnym terenie ekipę Portugalii Polska nie ma już szans na poprawienie swojej sytuacji w grupie tr...
Typy bukmacherskie online Typy bukmacherskie to jedno z najbardziej popularnych haseł wyszukiwanych przez graczy obstawiających zakłady bukmacherskie online. Jeżeli chcemy wyty...
Jak działają bukmacherzy? Jak właściwie działają firmy bukmacherskie? Bukmacher to firma działająca w obszarze przyjmowania zakładów wzajemnych. Oferuje ona kursy na dane wyda...
Aplikacje bukmacherskie Rozwój serwisów bukmacherskich na polskim rynku Dzisiaj zakłady bukmacherskie to już nie to samo co jeszcze 10-20 lat temu. Początki obstawiania zakł...
Zakłady bukmacherskie jak grać? Powiedzmy sobie wprost, zakłady sportowe zostały stworzone dla emocji gry i zarabiania pieniędzy. Naucz się jak grać w zakładach wzajemnych i osiągaj ...

Następny post
«
Bukmacherzy - Zakłady Bukmacherskie