Rejestracja bez dowodu

Fortuna Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
125 zł zakład bez ryzyka
+ 1000 zł bonus od depozytu

Lepsza oferta
STS Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
1200 zł bonus
1230 zł + 29 zł freebet

Rejestracja bez dowodu
Pzbuk Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł BONUS
+ 100 zł (20000 punktów)

Nowy bukmacher
Betclic Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł cashback


Zakłady Pari mutuel

Zakłady Pari mutuel


Zakłady pari mutuel – nazywane także pulowymi

Zakłady Pari mutuel lub zakłady pulowe to koncepcja zakładów na podstawie kursów pochodzących z łącznej puli wszystkich zakładów w danym wyścigu lub na dany wynik. Są również nazywane totalizatorem i używany głównie w wyścigach konnych lub wyścigach chartów. Kursy nie są jednak znane do momentu startu zdarzenia i to jest główna różnica w stosunku do zakładów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

System jest prosty. W wyścigu jest pewna liczba koni lub psów i na dowolnego z nich możesz postawić dowolną kwotę pieniędzy. Kiedy pula zakładów jest zamknięta, bukmacher sumuje wszystkie stawki, a następnie dzieli ją na stawkę każdego konia / psa. Bukmacher pobiera również prowizję, która nazywa się „house-take” lub „vigorish” od łącznej stawki jako opłata za organizowanie zakładów na to wydarzenie.

W przypadku normalnych zakładów „opłata” jest już wliczona w kursy, na które stawiasz, i nazywa się to marżą. Marża na zakłady na konie w normalnych zakładach (w szczególności w zakładach online) wynosi zwykle 15-20%, natomiast w zakładach pari mutuel zazwyczaj wynosi około 8-14%, co oznacza, że zakłady pari mutuelowe kosztują nas w dłuższej perspektywie mniej pieniędzy.

Krótka historia zakładów Pari mutuel

System pari mutuel został wymyślony w 1867 roku przez Josepha Ollera, hiszpańskiego przedsiębiorcę, który przez większość życia mieszkał w Paryżu. Jego rodzina wyemigrowała do Francji, gdy był dzieckiem. Uwielbiał walki kogutów i rozpoczął karierę bukmachera, gdy wrócił do Hiszpanii, aby się uczyć. Znany jest także jako współzałożyciel kabaretu Moulin Rouge.

Ze względu na to, że na wyścigach konnych można obstawiać dużą liczbę różnych zakładów, obliczenie wypłaty jest bardzo skomplikowane. Doprowadziło to do wynalezienia specjalistycznej mechanicznej maszyny liczącej, znanej jako totalizator, automatyczny totalizator lub „toteboard”. „Toteboard” została wymyślona i zainstalowana po raz pierwszy na torach w Australii, ale wkrótce rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Zalety zakładów Pari mutuel

Łączne stawki, które możesz postawić na jakiegoś konia, są znacznie wyższe niż w zwykłych zakładach bukmacherskich. W legalnych zakładach online bukmacher nie zgodzi się na milion złotych ryzyka na 1 konia z normalnymi kursami, ponieważ może to całkowicie zniszczyć ich działalność. Kiedy obstawiasz w totalizatorze, bukmacher wyklucza się z udziału w ryzyku i można złożyć o wiele wyższe zakłady.

To z drugiej strony pozostawia także dużo miejsca, aby wykorzystać przewagę informacyjną, jaką możesz mieć przeciwko innym graczom. Jeśli, na przykład, masz informację, że niedoceniony koń ma bardzo dużą szansę na wygraną, a jednocześnie głównym faworytem jest dziś chory, możesz osiągnąć dużo lepszy wynik w zakładach pari mutuel, niż gdybyś postawił w normalnych zakładach sportowych o ustalonym kursie. Stawką pieniężną jest sama informacja, a bukmacher stara się zrównoważyć ryzyko, zmieniając kurs, a jednocześnie utrzymuje swoją marżę dwukrotnie wyższą niż na pari mutuelowych zakładach.

Jest to jeden z powodów, dla których ten typ zakładów przyciąga miliony złotych w puli. To forma zakładów dla tych, którzy mają informacje i pieniądze.

Przeczytaj również: Garść ciekawostek – agent bukmacherski

Wada zakładów Pari mutuel

Główną wadą tych zakładów jest to, że nie wiesz po jakim kursie obstawiasz. W momencie zakładania, możesz mieć do czynienia z potencjalnymi szansami na poziomie 7/1, ale do czasu rozpoczęcia wyścigu może spaść do 1/2, co sprawia, że nie warto ryzykować pieniędzy. W zakładach z normalnymi cenami – kursy, które są zapisane na twoim kuponie i wypłata, którą zbierzesz w przypadku wygranej, niezależnie od tego, co stanie się z innymi stawkami, zostaje niezmienna.

Typy zakładów Pari mutuel

Gracze i bukmacherzy z różnych krajów i kontynentów opracowali różne rodzaje typów na zakłady pari mutuel. Najczęstsze typy zakładów to:

  • Win: Startujący musi zakończyć jako pierwszy.
  • Place: Zawodnik musi ukończyć na pierwszych dwóch miejscach (w wyścigu 5-7 startujących), trzy miejsca (8-15 startujących i nie-handicap z 16+ startującymi) lub cztery miejsca (handicapy z 16+ startującymi).
  • Each-way: Postawiony i rozliczony jako jeden zakład „Win”, a drugi „Place” (na przykład, gracz, który prosi o zakład „pięć złotych na jedną selekcję”, powinien zapłacić dziesięć złotych).
  • Scoop6: Wybierz zwycięzcę (z Win) lub wybranego konia (z Place) z sześciu reklamowanych wyścigów Scoop6. Tylko w soboty.
  • Jackpot: Wybierz zwycięzcę z każdego z sześciu pierwszych wyścigów reklamowanego spotkania Jackpot w danym dniu.
  • Placepot: Wybierz umieszczonego konia z każdego z pierwszych sześciu wyścigów z dowolnego wyścigu brytyjskiego.
  • Quadpot: Wybierz umieszczonego konia z trzeciego, czwartego, piątego i szóstego wyścigu z dowolnego brytyjskiego wyścigu.
  • Exacta: Gracz musi poprawnie wybrać dwóch startujących, którzy ukończą wyścig jako pierwszy i drugi, we właściwej kolejności.
  • Trifecta: Gracz musi prawidłowo wybrać trzech startujących, którzy kończą pierwszy, drugi i trzeci, we właściwej kolejności.
  • Swinger: Gracz musi poprawnie wybrać dwóch startujących, że ukończą grę – obaj startujący muszą ukończyć ją w dowolnej kolejności.

Autor: PK