Handicap u bukmacherów internetowych w Polsce
Wśród wszystkich typów zakładów bukmacherskich jest jeden, który w szczególny sposób przyciąga uwagę, a jego nazwa funkcjonuje nawet w ogólnym języku jako synonim „forów” czy „przewagi na starcie”. Rzecz jasna mowa tutaj o handicapie.
Czym jest handicap?
Handicap to forma zrównywania szans stających naprzeciw siebie drużyn czy zawodników. W ten sposób bukmacherzy wyrównują kursy na spotkania, które pierwotnie nie miałby dużych szans na zainteresowanie się nim ze strony obstawiających. To właśnie w przypadkach, kiedy gra wielki faworyt z drużyną, której niedawane są większe szanse, zakłady bukmacherskie najczęściej oferują rozwiązania handicapowe – do końcowego wyniku albo dodawane, albo odejmowane są bramki lub punkty. W ten sposób samo wydarzenie nabiera rumieńców i staje się ciekawym kąskiem dla osób zajmujących się obstawianiem zakładów bukmacherskich.
Co trzeba wiedzieć przed wyborem takiego wariantu gry?
Przede wszystkim wypada znać podstawowe opcje. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje handicapu – europejski i azjatycki.
Handicap europejski zawiera wszystkie trzy możliwości obstawienia zakładu: wygrana drużyny numer 1 (gospodarze), wygrana drużyny numer 2 (goście) oraz remis. W przypadku wersji azjatyckiej istnieją tylko dwie opcje do wyboru – nie ma możliwości obstawienia remisu w przypadku gier zespołowych, w których handicapy są najpopularniejsze. Jeśli zawody zakończą się wynikiem remisowym, to wtedy suma wniesiona na zakład zostaje zwrócona obstawiającemu. Dodatkowo w przypadku wersji azjatyckiej dozwolone jest obstawienie handicapu cząstkowego w konfiguracjach:
– połówkowej – wartość handicapu rozdzielana jest po równo na obie opcje (wygrana drużyny numer 1, wygrana drużyny numer 2);
– równej – każda opcja (wygrana drużyny numer 1, wygrana drużyny numer 2) ma przypisaną wartość handicapu równą 0;
– ćwiartkowej – jednej opcji (np. wygrana drużyny numer 1) przypisana jest wartość +0,25 natomiast drugiej (np. wygrana drużyny numer 2) wartość -0,25;
– pojedynczej – jednej opcji (zazwyczaj faworytowi) przypisana jest wartość -1 lub +1.
Handicap europejski jest oznaczany w zakładach bukmacherskich jako EH + dwie liczby całkowite, które oznaczają punkty dodane lub odjęte zespołom.
Handicap azjatycki ma oznaczenie AH + wartości cząstkowe (np. „+2,5” lub „–0,25”).
Wady oraz zalety handicapu
Handicap przede wszystkim ma za zadanie, jak to już zostało wspomniane, uatrakcyjnić mecze czy zawody sportowe, w których bierze udział zdecydowany faworyt. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla zagorzałych kibiców najlepszych zespołów świata, którzy chcą obstawiać ich spotkania ze słabszymi rywalami i nie cierpieć z powodu niskich, mało kuszących kursów. W przypadku handicapów są one wyższe, ponieważ niższa jest marża bukmachera, który w ten sposób chce przyciągnąć graczy do obstawiania takich rywalizacji. W ten sposób cały garnitur zakładów oferowanych przez daną firmę staje się bardziej zbilansowany pod względem ilości i częstotliwości wnoszonych zakładów.
Niewątpliwym atutem zakładów bukmacherskich w opcji handicapowej jest (w przypadku wersji azjatyckiej) zwrot wniesionej przez gracza stawki w momencie, kiedy zawody zakończą się remisem. Niewątpliwie bezpieczeństwo jest jednym z walorów handicapów azjatyckich, szczególnie jeśli chodzi o typ ćwiartkowy – tutaj bowiem możemy uniknąć straty całej stawki, otrzymując zwrot połowy wniesionego zakładu.
Oprócz pewnej formy zabezpieczenia i zwiększenia szans na uniknięcie strat, dzięki np. wspomnianemu zwrotowi za remis, handicapy odznaczają się również poszerzaniem możliwości na wyższe wygrane. Dzieje się tak dzięki z reguły atrakcyjniejszym kursom, obarczonym mniejszą marżą, którą narzucają firmy oferujące zakłady bukmacherskie przez internet.
Oczywiście każde rozwiązanie typerskie ma także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku obstawiania spotkań z handicapem. Pierwszą z tych niedogodności jest ilość aspektów, które pod uwagę musi wziąć gracz. Granie na handicapy wymaga gruntownej analizy, która nie powinna pominąć nawet najmniejszych detali. Drobne czynniki, które zostaną przeoczone, mogą odpowiadać za niewielkie błędy powodujące stratę kluczowej dla powodzenia handicapu bramki. W takiej sytuacji, nawet jeśli drużyna na boisku wygra, to stawiający na nią typer przegra swój zakład.
Z jednej strony handicapy korzystnie wpływają na wysokość kursu na dane zawody, ale jako rozwiązanie dość „wirtualne”, może pojawić się pewna niestabilność w notowaniach takich zakładów. Trzeba pamiętać, że nawet legalni bukmacherzy internatowi robią wszystko, żeby jak najwięcej zarobić, co często przejawia się w dziwnych wahaniach kursowych.
Dla osób dopiero wchodzących w bukmacherski świat handicapy mogą wydawać się skomplikowane. Te bardziej złożone, jak np. azjatycki ćwiartkowym w istocie trochę takie są. Niemniej jednak każdy handicap wymaga większej dozy wysiłku „symulacyjnego” niżeli tradycyjny zakład trzydrogowy (1X2).
Handicap – legalni bukmacherzy internetowi w Polsce
Jakie podejście do handicapów prezentują bukmacherzy internetowi, przez których oferowane zakłady bukmacherskie są legalne na terenie Polski? We wszystkich firmach operujących na naszym rynku dostępne są handicapy. Mowa tutaj o takich markach jak: LVBet, Fortuna, Totolotek, forBET, Milenium, Etoto, STS, Superbet, Totalbet. Chyba najszerszą gamę możliwości, jeśli chodzi o azjatycki rodzaj handicapu, prezentuje bukmacher LVBet.
Najczęściej handicapy oferowane są na sporty o charakterze zespołowym, gdzie o zwycięstwie, przegranej oraz w niektórych przypadkach remisie, decydują punkty albo zdobyte bramki. Chyba grą, na którą bukmacherzy internetowi najczęściej oferują handicapy, jest piłka nożna. Można się w niej spodziewać handicapów w niemal każdej wersji, zarówno jeśli chodzi o końcowy wynik, jak i rezultat do przerwy. Oprócz tego możemy napotkać handicapy w zakładach na koszykówkę (punkty w poszczególnych częściach albo w całej potyczce), piłkę siatkową (w stosunku do setów lub punktów), hokej (na poszczególne części lub na końcowy wynik), żużel (punkty na koniec rywalizacji) czy tenis (gemy, sety, ostateczny wynik).
Handicapy rzadziej spotykane są w sportach indywidualnych, a w szczególności w tych, które odbywają się nie na zasadzie przewagi punktowej, lecz na przykład najlepszego wyniku czasowego czy odległości. Do takich dyscyplin należą np. te wchodzące w skład lekkoatletyki.