Rejestracja bez dowodu

Fortuna Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
125 zł zakład bez ryzyka
+ 1000 zł bonus od depozytu

Lepsza oferta
STS Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
1200 zł bonus
1230 zł + 29 zł freebet

Rejestracja bez dowodu
Pzbuk Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł BONUS
+ 100 zł (20000 punktów)

Nowy bukmacher
Betclic Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł cashback


Legalne zakłady bukmacherskie

5 grudnia, 2018


Podejmując temat legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce, nie sposób nie rozpocząć od najnowszej historii. Branża zakładów bukmacherskich w Polsce była znana i popularna już w latach 80-tych i 90-tych (wówczas rząd pobierał 10% podatku od operatora i od wygranych).

Rok 2009 był pierwszą poważną zmianą po wprowadzeniu polskiej ustawy o grach, a następnie jej poprawy w 2011 roku. Zmiany te były skierowane przede wszystkim względem kasyn działających w naszym kraju i operatorów internetowych, zasadniczo zakazując gier hazardowych online, a następnie wprowadzając je ponownie za pośrednictwem witryn regulowanych przez państwo.

Wówczas legalne zakłady bukmacherskie w Polsce oferowały trzy firmy, STS (wspierany przez Stanleybet), Totolotek oraz Professional (przejęty później przez Fortunę). Pierwszą firmą, która zaoferowała zakłady online było STS. Z czasem ta liczba się zwiększyła i obecnie mamy do czynienia z czternastoma legalnymi bukmacherami w Polsce.

Ze względu na wysokie podatki i obciążenia nakładane przez nasz kraj, początkowo mało firm starało się o licencję do prowadzenia legalnych zakładów bukmacherskich. Były obecne na rynku wyłącznie cztery firmy: STS, Fortuna, Totolotek oraz Milenium. Wysokie podatki powodowały również, że operatorzy oferowali słabe kursy na różne wydarzenia.

Doprowadziło to do tego, że polscy gracze zaczęli szukać alternatywy poza granicami RP i skutecznie obstawiali spotkania w największych europejskich firmach. Niemniej, rząd powoli ograniczał offshorowym firmom nie mającym licencji w Polsce możliwość oferowania zakładów bukmacherskich. Wartość polskiego rynku gier hazardowych w Internecie w 2014 roku była szacowana na ponad 1 mld euro, a Polscy licencjonowani operatorzy odpowiadali tylko za 10% rynku.

BukmacherBONUSOferta specjalna
Bonus standardowy: 100 zł
Nasz bonus: 120 zł + 400 zł bonus
Odbierz
Bonus standardowy: 50 zł
Nasz bonus: 50 zł
Odbierz
Bonus standardowy: 1200 zł
Nasz bonus: 1200 zł + 50 zł EXTRA
Odbierz
Bonus standardowy: 1100 zł
Nasz bonus: 1111 zł + 25 zł FREEBET
Odbierz
Bonus standardowy: 1500 zł
Nasz bonus: 1500 zł + 20 zł FREEBET
Odbierz

Podczas gdy UE nadal wywierała presję na Polskę, aby uwolniła swój internetowy rynek bukmacherski, wprowadzono poprawkę do ustawy hazardowej z 2013 r, która zezwalała na transakcje od wszystkich europejskich licencjonowanych operatorów płatności, w tym e-portfeli, takich jak NETeller i Skrill. Pozwalało to polskim graczom na łatwiejsze i szybsze opcje zasilanie swoich kont gracza, lub szybszych transferów środków między stronami międzynarodowymi i polskimi.

W późniejszym okresie z pracami nad nowelizacją ustawy hazardowej kojarzony był ówczesny Wiceminister Finansów Jacek Kapica, ze względu na upublicznienie przez media spotkań przedstawicieli rządzącej wtedy partii z biznesmenami z branży hazardowej, nowelizacja ustawy hazardowej została przeprowadzona bez dochowania należytej staranności, popełnionych zostało wiele błędów legislacyjnych m.in. nie notyfikowano, czyli nie poproszono organów unijnych o zaopiniowanie proponowanych zmian.

W efekcie mieliśmy do czynienia przez kilka lat z niejasną sytuacja prawną. Nawet profesorowie prawa w sposób kompletnie rozbieżny interpretowali przepisy. Głównym problemem było oczywiście czy będąc częścią wspólnoty europejskiej legalne jest oferowanie usług bukmacherskich online Polakom przez podmioty posiadające licencję w innym kraju członkowskim UE, głównie była to Malta, która mimo iż jest to niewielkich rozmiarów kraj jest swoistym centrum, hubem usług hazardowych w Europie.

totolotek

Dopiero ustawa z dnia 1 kwietnia 2017 roku uporządkowała rynek bukmacherski w Polsce. W 2017 roku Komisja Europejska przedstawiła także nową, jasną wykładnię prawną według której ze względu na delikatną naturę gier hazardowych oraz ewentualność występowania negatywnych skutków społecznych każdy kraj członkowski ma prawo regulować rynek hazardowy według własnych preferencji. Zrezygnowano zatem z planu ujednolicenia prawa hazardowego na poziomie UE i pozwolono krajom członkowskim na uregulowanie tego rynku według indywidualnych preferencji każdego kraju członkowskiego.

W Polsce monopolem państwa objęte są gry lotto, kasyno online oraz poker online, prywatni operatorzy mogą się ubiegać tylko i wyłącznie o licencję na organizowanie zakładów bukmacherskich zarówno offline czyli w punktach naziemnych jak i online.

Po opisywanej nowelizacji z połowy 2017 roku legalne zakłady bukmacherskie mogą być oferowane wyłącznie przez podmioty posiadające licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów. Firmy ubiegające się o zezwolenie muszą wykazać, że posiadają podwyższony kapitał zakładowy na minimalnym poziomie 2 milionów złotych. Wymóg ten znacznie ograniczył liczbę podmiotów ubiegających się o zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce. Ponadto uzyskanie zezwolenia wiąże się z szeregiem innych kosztów, które należy pokryć, aby cieszyć się możliwością oferowania legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce.

totolotek

Uzyskanie pozwolenia na prowadzenie legalnych zakładów bukmacherskich wydaje się dość skomplikowane. Jeśli jednak właściciele firmy zajmą się odpowiednim wsparciem w tej dziedzinie – w postaci doświadczonych prawników – uzyskanie jej wcale nie musi być trudne. Jednak ze względu na szereg formalnych i finansowych wymagań związanych z uzyskaniem zgody Ministerstwa Finansów, warto skorzystać z doświadczonego wsparcia specjalistów.

Wszystkie wygrane z zakładów sportowych powyżej 2280 PLN obciążone są w Polsce 10% podatku, który jest pobierany przez firmy bukmacherskie. Stawka za zakład w legalnych zakładach bukmacherskich obciążona jest także 12% podatkiem obrotowym, tym samym stawiając 100 PLN, nasz kupon wysyłany jest za 88 PLN.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ nielegalne firmy bukmacherskie dalej próbują oferować zakłady sportowe skierowane do Polaków, co jakiś czas zmieniają aktualnie blokowaną domenę. Ponieważ nie ma żadnych przepisów umożliwiających opodatkowanie wygranych w witrynach nielegalnych w Polsce oraz ich nadzór przez lokalne urzędy, gra w tych firmach jest zabroniona.

fortuna

Wiele firm europejskich wycofało się z naszego rynku zamykając konta graczy polskim użytkownikom (np. bet365). Należy pamiętać, że gra u nielegalnego bukmachera jest niezgodna z polskim prawem i może wiązać się konsekwencjami prawno-skarbowymi.

Poniżej znajduje się lista firm, które uzyskały zezwolenie od Ministerstwa Finansów, mogących oferować legalne zakłady bukmacherskie w Polsce:

1. Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;

2. Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;

3. LV Bet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK;

4. Milenium zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;

5. eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;

6. forBET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016;

7. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;

8. SuperBet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017;

9. TOTALbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.12.2017;

10. PZBuk zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;

11. Betclic zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.26.2017;

12. BetFan zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.3.2018

13. Ewinner zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.29.2017

Jedynie podmioty wymienione na niniejszej liście posiadają zezwolenia na oferowanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Korzystając z serwisów pomyższych bukmacherów masz pewność co do legalności ich działalności, natomiast wciąż wielu Polaków deycuje się na grę u bukmacherów nielegalnych, mimo iż grozi to poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Podsumowując, aby nie narazić się wymiarowi sprawiedliwości, przed rejestracją konta gracza u wybranego bukmachera, upewnij się, że posiada on licencję na oferowanie usług na terenie naszego kraju. Możesz sprawdzić tę informację na dole strony (w stopce), lub w zakładce „o firmie”, bądź „informacje”. Dodatkowo, można sprawdzić jeszcze stronę Ministerstwa Finansów https://hazard.mf.gov.pl/ , gdzie znajdziecie rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą.

Warto jeszcze wspomnieć o kilku niezwykle prostych, ale skutecznych sposobach na sprawdzenie kwestii legalności zakładów bukmacherskich online w Polsce. Legalne podmioty bukmacherskie to po prostu te, których adres internetowy zakończony jest na „.pl” przykłady takich stron bukmacherskich to totolotek.pl czy efortuna.pl. Jeżeli adres internetowy kończy się na .com, .net, .online, .eu czy jakikolwiek inny niż .pl świadczy to o tym, że bukmacher online nie posiada stosownej licencji i świadczy swoje usługi w sposób bezprawny.

Ustawodawca uruchomił ogólnodostępny serwis, funkcjonujący pod adresem hazard.gov.pl, gdzie każda osoba posiadająca dostęp do sieci może wpisać nazwę bukmachera i sprawdzić czy widnieje on na liście nielegalnych operatorów hazardowych. Nielegalni bukmacherzy starają się obchodzić polskie regulacje prawne. Mówiąc kolokwialnie przypomina to „zabawę w kotka i myszkę”, gdyż po umieszczeniu w rejestrze stron nielegalnych zmieniają adres internetowy, niestety postępują również wydawałoby się uznane na rynku europejskim marki takie jak choćby Unibet.

Czytelnikom naszego serwisu warto przypomnieć iż adres internetowy stworzony według konstrukcji pl.unibet-4.com to tylko subdomena, unibet.com. Decydujące znaczenie ma zakończenie adresu internetowego, czyli dla naszego przykładu pl.unibet-4.com to część (subdomena) nielegalnego serwisu unibet.com. Legalny byłby unibet.pl, jeżeli kiedykolwiek otrzyma krajową licencję, na ten moment wniosek Unibet został odrzucony ze względu na uchybienia formalne.

Na samo zakończenie należy przypomnieć iż gra na nielegalnych serwisach bukmacherskich może wiązać się konsekwencjami prawno-skarbowymi. Jeżeli przedstawiciel jakiekolwiek bukmachera online rękoma pracowników obsługi klienta przekonuje, iż posiadanie licencji w innym kraju UE wystarcza dla oferowania usług bukmacherskich online w Polsce to mówiąc delikatnie „mija się z prawdą”. Nawet pośrednicy w realizowaniu wpłat i wypłat tak znane firmy jak Skrill (dawniej Moneybokers), czy Neteller posiadające centrale poza terytorium Polski zdecydowały się zrezygnować ze współpracy z podmiotami nieposiadającymi polskiej licencji bukmacherskiej. Dostawcy Internetu tacy jak Orange, UPC zobowiązani się w ciągu kilkunastu godzin blokować dostęp do nielicencjonowanych zakładów bukmacherskich online.

Z każdym kwartałem 2018 roku przybywa liczba legalnych stron bukmacherskich w Polsce, mamy już 12 serwisów internetowych posiadających stosowną licencję. Zapewne wkrótce dołączą do nich kolejne. Należy żywić nadzieję iż w przyszłości nieco złagodzony zostanie niezwykle wysoki podatek od obrotu, który legalne zakłady sportowe przerzucają na klienta finalnego, jest to najwyższy podatek w Europie i główna przyczyna tego iż część graczy wybiera nielegalną ofertę.

Nielegalne zakłady bukmacherskie to takie, które nie zostały zarejestrowane w Polsce, a co za tym idzie – nie płacą podatków kraju. Gra w tego typu zakładach może zostać uznana za niebezpieczną. Według niezależnych źródeł w obecnej chwili około 6 milionów Polaków może mieć problem z Urzędem Skarbowym. Zatem wygrana u bukmachera nielegalnego zawsze niesie ze sobą ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej.

Mimo tego ryzyka wciąż wielu graczy decyduje się na skorzystanie z oferty bukmacherów niezarejestrowanych w Polsce. Wiadomo – łączy się to z większą wygraną.

Zgodnie z przepisami jakie zawiera ustawa hazadrowa gra u legalnego bukmachera nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych, gdyż legalne zakłady bukmacherskie zostały zarejestrowane w Polsce i korzystanie z ich usług nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

Oczywiście mowa tu wyłącznie o ryzyku związanym z poniesieniem konsekwencji prawnych, natomiast powinno się mieć na uwadze, że obstawianie zakładów zawsze wiąże się z podjęciem swego rodzaju ryzyka.

Obstawianie zakładów z pewnością stanowi ciekawą i ekscytującą rozrywkę, która może nieść ze sobą wygranie pewnych kwot, jednak nierozsądnie jest traktować ją jako sposób na życie.

Jeżeli jednak wybierze się tę formę rozrywki, to należy zwrócić uwagę na różnice między bukmacherami legalnymi a bukmacherami nielegalnymi, ponieważ mogą być one istotne w przypadku podjęcia decyzji co do tego, z usług którego zdecydujesz się skorzystać.

2. Różnice między bukmacherami nielegalnymi a legalnymi

Są różne powody, które sprawiają, że pewni gracze decydują się na korzystanie z usług legalnych bukmacherów. Może być to zarówno strach przed konsekwencjami prawnymi, wrodzona uczciwość, jak i chęć wspierania krajowej gospodarki.

Legalni bukmacherzy internetowi posiadają licencję na wykonywanie tego zawodu w Polsce, a co za tym idzie – ich usługi są opodatkowane w naszym kraju. Zatem 12% z obstawianej sumy przechodzi do skarbu państwa.
3. Bukmacherzy legalni w Polsce.

W przypadku tej branży mamy do czynienia z najwyższymi podatkami w Europie stąd wielu bukmacherów zdecydowało się na działanie bez licencji. Mimo tego wielu bukmacherów w Polsce zdecydowało się na współpracę ze skarbem państwa.

Jednym z bukmacherów internetowych działających leganie jest forbet zakłady internetowe.

Oto numer licencji tego bukmachera: Forbet z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000263257, NIP: 5482487290, REGON: 240448217) – zezwolenie z dnia 4 maja 2016 roku, numer licencji PS4.6831.10.2016.

Pomimo iż zezwolenie posiadają najkrócej ze wszystkich bukmacherów, to w skład ich ofert wchodzi bardzo szeroka gama zakładów.

Prym wiedzie piłka nożna, jednak wszystkich dyscyplin jest kilkadziesiąt. Należą do nich między innymi: tenis, hokej, curling, zapasy czy squash. Warto również zwrócić uwagę na szczegółowe statystyki meczów. Uważa się natomiast, że układ interfejsu mógłby być w ich przypadku korzystniejszy dla użytkownika.

Numer licencji: Fortuna z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 5481192629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 roku, numer licencji SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565.

Fortuna również posiada bardzo korzystną ofertę live. Poza piłką nożną obejmuje ona także piłkę siatkową, koszykową, tenis, piłkę ręczną, MMA, a nawet snookera, darta czy krykieta. To tylko niektóre z kilkudziesięciu dyscyplin, jakie możesz u nich znaleźć.

Dodatkowo możesz obstawiać e-sporty. Są to wyniki meczy w grach komputerowych. Dotyczy to
gier takich jak League of Legends, DOTA 2 czy Counter – Strike: Global Offensive.

Ponadto od 2010 roku są notowani na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, dzięki czemu są bardziej stabilni finansowo i wiarygodni.

Z kolei oferta prezentowana przez Totolotka jest uważana za jedną z najbardziej solidnych ofert live, jakie obecnie mają do zaprezentowania bukmacherzy internetowi. Poza dużą liczbą meczy do obstawienia, można grać również handicapy, ilość goli czy na przykład rzuty różne.

Online możesz obstawić u nich około dwudziestu dyscyplin, plus e-sporty. Obstawiając w trakcie spotkania gracz dostaje dostęp do statystyk oraz wydarzeń. Dodatkowo można też obstawiać zakłady nie tylko na wydarzenia sportowe. Do wyboru masz między innymi gospodarkę, politykę, a nawet life style czy kursy walut.

Oczywiście Totolotek również posiada odpowiednią licencję; Totolotek z siedzibą w Warszawie (KRS: 0000027214, NIP: 5240302341, REGON: 010333455) – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 roku, numer licencji AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485.

Jest to bukmacher, który działa najdłużej na polskim rynku. Ich działalność rozpoczęła się w 1933 roku. W 20013 otrzymali zezwolenie na oferowanie swych usług w internecie.

Są również oficjalnym partnerem rozgrywek o Puchar Polski w piłce nożnej 2017/2018 oraz
sponsorem między innymi Lechii Gdańsk.

W przypadku bukmachera STS mamy do czynienia z możliwością grania live najpopularniejszych wydarzeń. Istnieją różne opcje śledzenia wyniku. STS posiada przejrzysty i czytelny live tracker oraz przyjemny dla gracza interfejs, a ponadto możliwość oglądana na żywo wybranych meczy.

Licencja: STS z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 6422187001, REGON: 273378209) – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 roku, numer licencji SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12.

Bukmacher Milenium posiada bogatą ofertę spotkań na żywo. Dotyczy ona wielu dyscyplin sportowych. Nie mają niestety meczowych statystyk czy live trackera.

Milenium z siedzibą w Zielonej Górze (KRS: 0000182607, NIP: 7822280615, REGON: 634526323) – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 roku, numer licencji SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599.