Rejestracja bez dowodu

Fortuna Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
125 zł zakład bez ryzyka
+ 1000 zł bonus od depozytu

Lepsza oferta
STS Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
1200 zł bonus
1230 zł + 29 zł freebet

Rejestracja bez dowodu
Pzbuk Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł BONUS
+ 100 zł (20000 punktów)

Nowy bukmacher
Betclic Zakłady - Opinie
Bonusy powitalne:
500 zł cashback


Limity bukmacherów

limity-bukmacherzy


Limity u bukmacherów

Temat limitów bukmacherskich jest wbrew pozorom bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim każdy z bukmacherów stosuje tutaj indywidualne podejście, limity u bukmacherów są po prostu ustalane na poziomie każdego z bukmacherów według unikatowego klucza, wzoru stosowanego przed dane zakłady bukmacherskie. W Skandynawii temat ten był poruszany przez ekspertów od etyki biznesu, którzy uznali poniekąd, że pod pewnymi aspektami jest to działanie nieetyczne biznesowo, gdyż zakłady bukmacherskie niewątpliwie w swoim przekazie marketingowym komunikują iż są dostępne dla każdego pełnoletniego obywatela w danym kraju, w naszym przypadku w Polsce. Tymczasem, kiedy gracz, klient firmy jest bardzo dobry w tym co robi poniekąd ogranicza mu się dostęp do usługi, wprowadzając limity na zakłady. Kto wie, być może kiedyś doczekamy się precedensowej sprawy, gdzie zlimitowany gracz jednej z polskich firm bukmacherskich skieruje sprawę do urzędu rzecznika praw konsumenta, niewątpliwe z dużym zainteresowanie śledzilibyśmy losy sprawy dotyczącej limitowania graczy właśnie.

totolotek

Przechodząc jednak do sedna sprawy czyli limitów na zakłady, w zależności o przyjętej polityki i poziomu profesjonalizmu bukmachera, możemy się spotkać z następującym podejściem. Mniej profesjonalni bukmacherzy mogą graczowi po prostu zamknąć konto, czasem powód zamknięcia konta jest mocno naciągany np. używanie niedozwolonego oprogramowania, wątpliwości co do procesu weryfikacji, czy niejasnego źródła pochodzenia środków finansowych przeznaczanych na grę. Bukmacher zapewne powoła się na równie niejasny dla przeciętnego zjadacza chleba zapis w swoim regulaminie i zamknie konto, jednak dziś działania takie są rzadkie i w ramach funkcjonowania na w pełni legalnym, uregulowanym i nadzorowanym przez urzędy państwa polskiego mało prawdopodobne. Graczom przysługuje choćby złożenie reklamacji, do której bukmacher jest zobowiązany się ustosunkować.

Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest nałożenie określonego limitu na wnoszone stawki. W sytuacji, kiedy jesteś wygrywającym graczem zakłady bukmacherskie mogą nałożyć limit, przykładowo jeżeli szczególnie skutecznie obstawiasz mecze np. polskie 4. ligi.  Limit ten niestety zazwyczaj jest tak niski, wynoszący kilka, kilkanaście złotych, że w praktyce uniemożliwia grę zgodną z wcześniej obrana strategią gry.

Niektóre firmy bukmacherskie mogą także pokusić się o usuwanie części oferty z tego co jest widoczne dla danego gracza po zalogowaniu do systemu. Ponownie zachowanie takie dotyczy niszowych lig czy dyscyplin, przynajmniej my nie spotkaliśmy się, aby komuś usunięto ofertę na piłkarską Ligę Mistrzów.

 

Limit na zakłady jest wysokością stawki, którą możesz obstawić na dane spotkanie w wybranych zakładach bukmacherskich. Indywidualne limity o których wspomnieliśmy wcześniej są z reguły nakładane w ujęciu procentowym względem wartości podstawowej czy początkowej. Warto wiedzieć, iż bukmacherzy nie informują przykładowo za pośrednictwem komunikacji mailowej o nałożeniu limitów, dowiadujemy się o tym z praktyki próbując obstawić dane zdarzenie. Poza limitami wprowadzanymi na poziomie indywidualnego gracza występują także limity na dany rynek. Część bukmacherów limituje stawkę, a inni akceptowalną maksymalną wygraną, czyli niektórzy gracze mogą grać, albo po niskich kursach interesujące ich stawki, lub po wysokim kursie za znacząco niższe, zwyczajnie bukmacher limituje swoje ryzyko ograniczając maksymalną wygraną. Jako ciekawostkę podajemy fakt, iż w Polsce bukmacherem, który ma najwyższy limit wygranej na kuponie równej 600 000 PLN jest Fortuna. Co zrozumiałe i logiczne im bardziej niszowa liga tym niższy limit na dany rynek, gdyż ryzyko z perspektywy bukmachera jest wyższe, mówiąc kolokwialnie łatwiej „przekręcić” mecze w 4. Lidze w Polsce niż w Premiership, zachowując cały należyty szacunek dla tej klasy rozgrywkowej w Polsce.

fortuna

Limity bukmacherskie dlaczego są stosowane?

Powód jest dość prozaiczny i wynikający z bardzo prostego faktu. Bukmacherzy chcą zarabiać na swoich klientach, a nie dopłacać do interesu. Niemniej tak jak wspomnieliśmy na początku wokół tematu limitów narosło wiele powiedzmy miejskich legend. Wielu bukmacherów stosuje elastyczne podejście względem limitów na zakłady, zanim zdecyduje się na taki krok będzie obserwować gracza przez dłuższą chwilę. Niemniej bez wątpienia prawdą jest, że istnieje kilka grup graczy, z którymi zakładom bukmacherskim nie jest po drodze. Kolejną ciekawostką jest fakt iż kilka lat temu limit w zagranicznych zakładach bukmacherskich można było otrzymać za sam fakt…bycia Polakiem. Dzisiaj możemy grać tylko w legalnych firmach bukmacherskich w Polsce i akurat ten sposób dyskryminacji nas jako nacji nie jest dziś aktualny. Częstym powodem tego iż pracownik bukmachera zacznie się przyglądać się sposobowi naszej gry jest typowanie niszowych rynków, sztandarowy przykład to wnoszenie singli, na relatywnie małe popularne ligi za wysokie stawki. Kolejny powód to próba wykorzystywania oczywistych błędów bukmachera, wraz z rozwojem technologii problem ten jest coraz bardziej marginalny, ale nadal się zdarza iż dochodzi do błędów i wyświetlany jest błędny kurs w ofercie. Mieliśmy okazję także poznać pracownika firmy bukmacherskiej tzw. tradera, który w wolnym czasie grał u jednego z konkurentów jego pracodawcy i został zlimitowany mimo, że przegrywał i była jak to mówią niektórzy złośliwi „dawcą kapitału netto”. Mimo przegrywania zakłady bukmacherskie zdecydowały się na wprowadzenie limitu, gdyż sposób gry bardzo nie odpowiadał bukmacherowi, ale faktycznie w tym przypadku mieliśmy do czynienia z profesjonalistami po obydwu stronach stołu. Także granie surebetów mówiąc delikatnie nie jest preferowanym rodzajem obstawiania, jeżeli ktoś preferuj taki sposób gry warto zaokrąglać wnoszone stawki, znaczy nie obstawiać kwoty 756, 43, ale 756 PLN. Niewątpliwie bukmacherzy nie przepadają za graczami, którzy z różnych powodów posiadają na temat danego zdarzenia większą wiedzę niż bukmacher, jak w życiu, wiedza i czas dotarcia do informacji jest kluczem do sukcesu, jeżeli dany gracz wnosi zakład na krótko przed zmianą poziomu kursowego bukmacherzy posiadający odpowiednie programowanie zaczną się takiemu graczowi przyglądać.

Wysokość limitów

Ponownie to bardzo indywidualna kwestia danego bukmachera. Historycznie najwyższe limity dostępne były u bukmacherów azjatyckich, właśnie stąd wzięło się powiedzenie, że zmiany kursów mają swoje początki w Azji, ze względu na możliwość wnoszenia u tamtejszych bukmacherów najwyższych stawek. Bardzo elastyczny względem omawianego tematu jest także bukmacher Pinnacle, nie posiada on jednak licencji na urządzanie zakładów bukmacherskich w naszym kraju. Z powodów praktycznych limity wynoszą często okrągłe kwoty typu 1,10, 50, 100 jednostek monetarnych.

Często limit jest wyrażony procentowo względem podstawowych limitów u danego bukmachera, przykładowo konto gracza zostało zlimitowane w 50% względem podstawy. Limit na poziomie 99% podstawy oznacza, że bukmacherowi jest już bardzo nie po drodze jest z danym graczem.

W Polsce u bukmachera Etoto (przed zmianami organizacyjnymi) zdarzały się nieco komiczne sytuacje, kiedy to niewątpliwi sympatyczna pani pracująca w naziemnym punkcie bukmacherskim dzwoniła do centrali dopytując się czy może przyjąć singla na 300 PLN.

Jak uniknąć limitów?

Polecamy również:

 

Przede wszystkim jeżeli ktoś jest już tak solidnym graczem, aby otrzymać limit sądzimy, że wymyśli rozwiązanie jak ich w przyszłości uniknąć. Na zlimitowanie można też spojrzeć w ten sposób iż jest to chyba najlepszy sygnał, że gramy sensownie skoro bukmacher podejmuje działania, aby wykluczyć nas z puli swoich klientów. Z takich praktycznych wskazówek do rozważenia sądzimy, że warto nie obstawić „dziwnych” stawek typu 483,27 jest to zbyt oczywista wskazówka, że gracz jest zwolennikiem arbitrażu, surebetów. Jeżeli przyjmiemy założenie, że najpierw system wyłapuje graczy, którym potem dokładnie przyglądają się ludzie, pracownicy bukmachera z tzw. risku można rozważyć miksowanie naszej gry i obstawienie kilku zakładów, które lubią bukmacherzy, czyli np. zakładów akumulowanych. Sądzimy, że szczególnie ważna jest początkowa historia konta gracza, kiedy bukmacher stara się zaszeregować, sklasyfikować gracza jako niebezpiecznego z perspektywy zakładów bukmacherskich lub słabego gracza o niskiej wiedzy. Uważamy, że surebety trudniej jest wyłapać firmom bukmacherskim w live, niż prematch, surebety powyżej dziesięciu procent to też granie na błąd bukmachera, co przyciąga uwagę. Należy raczej założyć iż raz nałożone limity nie zostaną wycofane, co najwyższej złagodzone, a i to jest mało prawdopodobne, gdyż z jakichś powodów taki limit został nałożony.  Na koniec warto pamiętać, że mamy już w Polsce kilka legalnych firm bukmacherskich obecnych na rynku, co więcej legalnych bukmacherów w Polsce przybywa zatem nawet w przypadku nałożenia limitów pozostają inni bukmacherzy jak opcja na grę. Dodatkowo znamy przykład z życia, kiedy bukmacher zatrudnił jednego z dobrych graczy, swojego klienta jako bukmachera. Naszym zdaniem warto grać mądrze nawet jeżeli oznaczałoby to otrzymanie nieszczęsnych limitów, gdyż choć limity bukmacherów nie są niczym przyjemnym to są one jednak jasnym i najlepszym sygnałem, że coś jako gracz robimy dobrze i mądrze.